GOMBAÜZEM

Alapanyag gyártás Laskagomba,Csiperke és Shiitake

Termöblok gyártás 

Laskagomba - Csiperke - Shiitake

 

 

Elérhetőségek:

Iroda : HU.Hajdú-Bihar Megye. 4242. Hajdúhadház. Béke útja 126.

E-mail: gombauzem@citromail.hu

Telefon : 24 orás szolgálat : 0036/30.5611952

további információk a weboldalunkon www.gombauzem.hu 

 csiperke1.jpg

 

 laskagomba23.jpg

 Rolunk:

A Expert Mushrooms Kft. 1998. szeptemberén alakult Nagyváradon, laskagomba termesztéssel és kereskedelemmel foglalkozó egyéni vállalkozásnak indult. A 12 év folyamatos tevékenység eredményeként mára a családi vállalkozásban működő társas vállalkozás komoly, több lábon álló céggé nőtte ki magát, igy kezdődnek Magyarországon a cégünk alapjai is. Szeretnénk Magyarországon is újra közérdekűvé tenni a gomba termesztést és megmutatni Európának, hogy lassan de biztosan újra az első helyen lehet a Magyar gomba. Szeretnénk a magyar piacot beszőni, csak első osztályú termékekkel, de főleg össze fogni a lehető legtöbb kistermelőt. Ezért az első lépésünk itt Magyarországon, hogy megalapítottuk a GOMBA TERMELŐK TÁMOGATÓ SZÖVETKEZETÉT, ez nagyban segítséget nyújt minden kis és közepes termelőnek, meg most kezdőknek is, úgy piaci terjeszkedésben mint termelésben, gombászatok kiépítésében, gépesítésben, alapanyagok beszerzésében, támogatások és pályázatok megírásában.

Telephelyünkön probálunk mindig innovatív teszteléseket csinálni új alapanyagok és termesztési módok kifejlesztésére. Sikerült megoldani az évek folyamán azt is, hogy saját magunk állitsuk elő az alapanyagokat mint, forgács, szalma stb. Így biztosítva a 100 % -os minőséget.


Laskagomba alapanyag gyártás  :


A kitartó saját fejlesztési munkának köszönhetően egy teljesen vegyszermentes gyártási eljárást használunk, melynek során kizárólag a folyamatosan ellenőrzött biológiai folyamatoknak köszönhető, hogy a kész alapanyag nem tartalmaz a laskagomba számára káros (kompetítor) mikroszervezeteket. Az így előállított alapanyag lehetővé teszi az ökológiailag kisebb terhelést jelentő környezettudatos gombatermesztést.

Laskagomba termesztés röviden :

Átszövetés:

A gombatermesztés folyamata, mely a gombazsák elkészítésétől termőre fordításáig tart, ez alatt a szaporítóanyag szemcséiből kiindulva a gombafonalak elterjednek, majd megerősödnek. Amennyiben friss zsákokat kapunk, akkor a mi feladatunk az átszövetés. Ennek előnye, hogy ha átszőtt zsákokat szállítunk, azok sérülhetnek.

Ez esetben a zsákokat tiszta, szellős, de nem huzatos, 15-20°C-os helyiségben tároljuk. Helyezzük el úgy, hogy ne érjenek egymáshoz. A gombazsákokat nem tehetjük a földre, csak polcokra. Helyüket kitakarítjuk és hypós + meszes vízzel, fertőtlenítjük.

A nyílászárók környékén helyezzük el rovarfogó csíkokat. Az átszövetés hőmérséklet és más tényezők függvényében 15-25 nap, ezután várható a termés. Télen biztosítsunk minimum 15 fokot, nyáron se engedjük 24°C fölé.

Olcsó fűtés: fűrészporos kályha.

Hűtés: éjszakai szellőztetés, levegő bejuttatás vízfüggönyökön keresztül. Az átszövetés alatt ideális páratartalom: 85%.

Termőrefordítás, gombatermés:

70-80%-os páratartalom 5-30°C közt teremhet, de igyekezzünk 14-18°C között tartani. Kell fény is, kb. mint egy árnyékos erdőben (lehet természetes vagy mesterséges) nem gond a több fény, de tűző napon a gomba leszárad. A levegőztetés a legfontosabb a laskagomba termesztésében.

A laskagomba "szára" nyúlhat a fény ill. a levegőhiány hatására. A fényt könnyű biztosítani. Általában a levegőhiány az oka a tönk nyúlásának. Ősztől tavaszig elegendő 2-6 oránként levegőcsere, nagy felületen, télen mindenképpen szellőztető berendezés kell. Ha pincében termesztünk, mindenképpen szívassuk ki az alul megülő CO2-t.

A páratartalom előállítása többféleképpen történhet. Szobapárásítóval, télen gőzfejlesztéssel, a padozat gyakori fellocsolásával. A legjobb megoldás a megfelelő hőmérsékletű és páratartalmú levegőt fuvatjuk a termesztő helyiségbe. Figyelni kell arra is, hogy barna torz illetve narancssárga "nyúlós" nyálkás gombákat mielőbb leszedjük és eltávolítsuk, vegyszer vagy olajszag illetve füstgázok okozhatnak "karfiolos betegséget" ezeket is mielőbb távolítsuk el. Ha ezeket a szabályokat megtartjuk sok idegeskedéstől, fejtöréstől mentjük meg magunkat.

A termesztőhelyiséget minden telepítés előtt takarítsuk ki alaposan. Ezután minnél töményebb hypóval permetezzük, illetve mossuk fel. A permetezés terjedjen ki a falakra, ablakokra, polcokra stb. Közben használjunk légzésvédőt, sebészeti maszk nem elegendő.

Üzemszerű gombatermesztés esetén érdemes minél több terméshullámot megvárni. Célszerű hetente telepíteni, mivel a kereskedők folyamatos egyenletes ellátást várnak.

Állatokkal az egészséges zsák feletethető, trágyának használható. A várható gombatermés profi termesztőknél optimális körülmények között két termésben gombazsákonként 4-4,5 kg.

Termő blokkok mellé újakat ne tegyünk, mert megfertőzik oket. A termés éretten enyhén aláhajló szegélyű. A túlérett gombák kalapja kifakul, kiterül, rágós lesz, fokozódik a spóraszórás, ami allergiát (belázasodást), köhögést válthat ki. Ezt nem szabad megvárni.

A gombát bárhol használhatjuk, ahova húst használunk; rántva, tokányba (keresni fogjuk benne a gombát), hússal vegyesen, paprikás krumpliba, gombás tojásba, fasírtba, salátákba, levesbe, pörköltnek. Saját célra lehetőleg fiatal gombát használjunk, tárolni félkészen lefagyasztva hosszabb távon, néhány napot a hűtőben is kibír.

Jó, ha van egy nagy hűtőnk, amiben a még nem értékesített gombát kevéssel 5 fok fölött tároljuk. Az értékesítéstől ne ijedjünk, meg könnyen szerezhetünk magunknak üzleti partnereket hosszú távra. A szép gomba eladja magát.

A gombatermesztés tényezői

Alacsony termésátlag okai lehetnek:

• Túlmelegedés átszövés illetve első hullám alatt, oka: rossz elhelyezés, kicsi szellőzési kapacitás. Ha lehet, mérjük a zsákot belsejének hőmérsékletét maghőmérővel, ez soha ne legyen több 30°C-nál. Ha erre nincs mód, ne engedjük a helyiség hőmérsékletét 22°C fölé.

• Baktériumos foltosodás: locsolás vagy tartósan túl magas páratartalom.

• Torz, abnormális gombák okai: általában nem megfelelő klíma, hiányos vagy túlzott szellőztetés. Az átszövető környékén nem lehet 2 hetesnél idősebb telepítés, de más M.g. szerves anyag sem (l: zöldségfélék)

• Kerüljük a nagy hőmérséklet és páratartalom ingadozását. Különösen 10°C alatti hőmérsékletet.

• Megfelelő klíma: befúvás fent sok helyen fólia tömlővel. Kiszívás lent, minnél több helyütt-hatása: kiegyensúlyozott klíma az egész helyiségben.

• Adminisztráció: Célszerű mindig pontosan mérni és adminisztrálni, így sok hibára és azok okára fényt deríthetünk, gazdaságossági számításokat végezhetünk. A fent említett feltételek nélkül is szép termést érhetünk el a szellős nem sötét helyen 5-28°C-ig helyezzünk el zsákokat. Emellett naponta 1x, 2x benedvesítsük a padozatot és figyelünk a tisztaságára. Valamint, hogy ne zsúfoljuk túl a helyiséget.

A gomba igényei:

Hőmérséklet:

A HK 35-ös típusú laskagomba széles hőmérsékleti határok között képes termőtestet fejleszteni. (8-24 Celsius fokig) de a legkedvezőbben 17 Celsius fok körül terem. Ott, ahol a hőmérséklet 25 fok feletti, a zsákokat nem célszerű elhelyezni. Ilyen helyen könnyen kiszáradnak, ill. az alapanyag károsodik. A jól átszőtt zsákoknak a hideg nem árt, még az sem, ha teljesen megfagy. A hőmérséklet emelkedésével a zsák újra termőképes lesz.

Páratartalom:

A laskagomba számára legmegfelelőbb relatív nedvességtartalom 75-90 % között van. Az ennél szárazabb helyiségben a gombatestet finoman, permetszerűen tiszta vízzel meg lehet locsolni, naponta 2-3-szor. A túl sok víz ártalmas lehet. Alacsony hőmérsékleten könnyebb a megfelelő relatív nedvességtartalmat biztosítani, mint meleg helyiségben. A páratartalom növelése legkönnyebben a padozat öntözésével érhető el, amit elegendő csak a termés időszakban biztosítani.

Fény:

A termés időszakban a laskagomba kevés fényt is igényel, ennek hiánya esetén a gombák megnyúlnak, kalapot nem fejlesztenek. Ha a természetes világítás nem elegendő, mesterséges fénnyel lehet pótolni. A fény is csak a termésidőszakban szükséges.

Levegő:

Szükséges, hogy a zsákok jó levegőjű helyiségben legyenek elhelyezve. Ellenkező esetben a gombák torzulnak, összenőnek, karfiolosodnak. (pl. dohos, rossz levegőjű pincében, olajgőzös, füstgázos helyiségben, stb. )

Növényvédelem:

Nagyon fontos megakadályozni, hogy meztelen csiga a terméshez hozzáférjen, mert megrágja, váladékával élvezhetetlenné teszi a gombát. Bizonyos helyeken szükséges lehet még a rovarok ellen is védekezni (gombaszúnyog), amelynek a lárvái a micéliumot károsítják.

Növényvédőszerek:

PIRETRIN, CHEMOTOX

Szedés:

A gombát akkor kell leszedni, ha a kalap széle kezd elvékonyodni, esetleg kicsit barnulni. Ez nem a nagyságtól függ, néha egészen nagyra is nőnek a kalapok, máskor nem. Semmiképp nem ajánlom, hogy túl sokáig maradjon a zsákon, mert elöregszik, rostjai megerősödnek. Inkább szedjük le éretlenül, mint túl érve, így sokkal ízletesebb! A csokrokat egyszerűen csavarjuk le a zsákokról, nem baj, ha egy kis szalmás rész is kiszakad.

Elérhetőségek:

Iroda : HU.Hajdú-Bihar Megye. 4242. Hajdúhadház. Béke útja 126.

E-mail: gombauzem@citromail.hu

Telefon : 24 orás szolgálat : 0036/30.5611952 

további információk a weboldalunkon www.gombauzem.hu  



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 6
Havi: 64
Össz.: 60 491

Látogatottság növelés
Oldal: www.gombauzem.hu
GOMBAÜZEM - © 2008 - 2024 - gombauzem.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »